English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

تصویرگری با سلایق کودکان امروز، عنصر مهم در انتقال مفاهیم دینی

تصویرگری با سلایق کودکان امروز، عنصر مهم در انتقال مفاهیم دینی
فاطمه آقاخانی انظباق با معیارهای دینی مذهبی، انطباق با فرهنگ ایرانی اسلامی و بومی جامعه، شیوایی متن و قدرت نویسنده در بیان تفهیم موضوع به کودک یا نوجوان را ویژگی های کتاب خوب دینی برای کودکان دانست.

سرویس فرهنگ خبرگزاری رضوی؛ کتاب ها، سرمایه‌های فکری و فرهنگی ملت‌ها و زیباترین و برترین عناصر معرفت آفرینند. این خفتگان خاموش، ما را به بیداری و جوش و خروش فرامی‌خوانند و برای خوب زیستن، توش و توان مان می‌بخشند. انتشارات به نشر با توجه به رسالت فرهنگی خود و وابستگی به دستگاه عظیم و معنوی آستان مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و براساس آموزه‌های دین مبین اسلام که مهم‌ترین دوره‌ی شکل گیری هویت دینی در انسان را دوران کودکی و نوجوانی می‌داند، به عرصه انتشار کتاب‌های کودک و نوجوان قدم گذاشت و نخستین کتاب کودک خود را در سال 1376 روانه‌ی بازار نشر کرد. اکنون به نشر بخش کودک مستقلی دارد که آثاری را با نشان پروانه و با عنوان «کتاب های پروانه» برای کودکان و نوجوانان منتشر می کند. این آثار حجم بالایی از جوایز جشنواره‌های کتاب را به خود اختصاص داده‌اند و همواره جزو کتاب‌های پر فروش در بین کودکان و نوجوانان بوده است. 
خبرگزاری رضوی وضعیت نشر کتابهای کودک و نوجوان و موضوعاتی که به آن ها می پردازد را در گفتگو با یک کارشناس مورد بررسی قرار داده است.

 

  

نتشارات به نشر در بخش کودک و نوجوان آثار خود را با نشان و عنوان «کتاب‌های پروانه» منتشر می کند
فاطمه آقاخانی ضمن بیان اینکه انتشارات به نشر در بخش کودک و نوجوان آثار خود را با نشان و عنوان «کتاب‌های پروانه» منتشر می کند، گفت: مخاطب شناسی، آشنایی با دنیای کودکان، تأکید بر جنبه‌های هنری در کنار توجه به مسائل دینی و انقلابی از ویژگی‌های کتاب‌های کودکانه به نشر است.
آقا خانی در خصوص پرفروش ترین کتاب های مذهبی این انتشارات؛ بیان کرد: کتاب  مجموعه «پیامبر» در قالب 9 جلد پیش از تولد، کودکی، نوجوانی، جوانی، بزرگسالی، میان سالی 1و2 وکلان سالی یکی از پرفروش ترین کتاب های مذهبی کودکانه ی انتشارات به نشرآستان قدس رضوی بوده است. نقی سلیمانی، یکی از نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان است که مجموعه «پیامبر» او که روایتگر داستان زندگی حضرت محمد(ص) است، توسط به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. در این کتاب سعی شده با تکیه به آیات قرآن، روایتهای موجود و سخنان حضرت امیر(ع)، ایشان را برای نوجوانان و جوانان معرفی شود. این مجموعه در چهار جشنواره ی مهم کشوری حائز کسب رتبه شده است و امسال برای بار پنجم از نویسنده اش در جشنواره ی خاتم تقدیر به عمل آمد.

کتاب هایی درباره ی پیامبر اسلام در حوزه ی کودک و نوجوان کم شده است
وی معتقد بود متاسفانه کتاب هایی درباره ی پیامبر اسلام در حوزه ی کودک و نوجوان کم شده است و این امر وظیفه تمام ناشران است که ابعاد مختلف زندگی پیامبر(ص) را برای تمام اقشار جامعه به خصوص کودک و نوجوان معرفی کنند.
آقاخانی از دیگر کتاب های پرفروش مذهبی در حوزه ی کودک و نوجوان؛ گفت: دو کتاب «بیدارم کن»و «راز آن بوی شگفت» اثر خانم فریبا کلهر؛ اعترافات غلامان و همچنین «قصه های حنانه» از دیگر کتاب های پرفروش است که «قصه های حنانه» مجموعه ی 12 جلدی است که 10 جلد آن در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شد و دو جلد آن در مرحله ی چاپ بود، این کتاب با رویکرد سبک زندگی اسلامی با محوریت و تمرکز بحث حجاب نگاشته شده است.
 کتاب «راز آن بوی شگفت» در خصوص امام رضا(ع) است و نویسنده در این کتاب می‌کوشد با زبانی شیوا و روان و در قالب داستان، نوجوانان را با زندگی هشتمین امام شیعیان حضرت رضا(ع) آشنا کند.
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «صدا گفت: بلند شو... بلند شو فرار کن!. صاحب آن صدای لرزان، دست‌های ابوعبدالله را باز کرد. پوستین گرمی به روی دوشش انداخت و  گفت: این بخت توست. گروگان‌های قبلی، همین‌جا بالای کوه دفن شدند و کسی خبر ندارد که چه بلایی به سرشان آمده است؛ اما تو... خوش اقبال بودی که تحمل من تمام شد و دیگر نمی‌توانم به این زندگی ادامه بدهم. بلند شو و برو... دور شو...!»
وی ادامه داد: مجموعه ی ده جلدی کتاب های «اشکان و اشکانه» به نویسندگی ابراهیم حسن بیگی برای گروه سنی کودکان با محوریت سبک زندگی اسلامی در قالب موضوعاتی مبتنی بر آیه‌ای از آیات قرآن که جنبه اجتماعی و رفتاری دارد، است که در هر جلد اتفاق‌های برای شخصیت‌های داستان که خواهر و برادری به اسم اشکان و اشکانه هستند، رخ می‌دهد که در آن قالب تلاش شده زندگی درست و انسانی و سبکی از زندگی که مبتنی بر آیات قرآن باشد به کودک آموزش داده شود و از این نظر بر اسلامی بودن اثر تاکید می‌شود.

 

ارائه ی مفاهیم دینی به صورت غیر مستقیم به کودکان
همچنین داستان «قصه های شیرین از زندگی معصومین(ع)» که مسلم ناصری نویسنده ی آن است و برگزیده ی جشنواره ی کانون پرورش فکری و قصه های قرآنی شده است.کتاب دیگری برای کودکان در سنین پیش از دبستان با نام «داستان های تخیلی با مفاهیم قرآنی» نویسنده خانم کلرژوبرت نویسنده ی فرانسوی که مسلمان شده و اکثر کتاب های ایشان صاحب جوایز ارزشمند داخلی شده است.
این کارشناس چاپ و نشر اظهارکرد: استقبال مردم امسال نسبت به سال گذشته از غرفه ی به نشر کودکان در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خیلی بهتر بود البته ظرفیت و پتانسیل این وجود داشت که با تبلیغات بیشتر این استقبال چند برابر شود.
وی در خصوص شاخصه ی کتاب های دینی برای کودکان، گفت: کتاب دینی که در راستای تربیت کودک موثر باشد باید مفاهیم دینی اخلاقی را به صورت غیر مستقیم به کودک آموزش دهد تا کودک به سمت کتاب ها گرایش پیدا کند.
آقاخانی در پاسخ به این سوال که آموزش واجبات دینی از طریق کتب دینی چه شرایطی دارد و آثارفعلی چه کاستی هایی در این زمینه دارد؟، بیان کرد: قطعا کسی که دست به قلم می شود تا برای کودکان واجبات دینی را آموزش دهد باید اطلاعاتش در این زمینه بالا باشد و با بررسی کارشناسان مذهبی نگاشته شود تا بدآموزی برای کودک نداشته باشد.کتاب های فعلی مستقیم گویی کرده است در صورتی که ظرفیت های تصویری و بصری می تواند کودکان را بیشتر به سمت کتاب های دینی سوق دهد. تصویرگری در کتاب دنیای خودش را دارد. گاهی با متن همراه است، گاهی از متن جلو می‌زند و گاهی هم عقب می‌ماند. خیلی چیزها را نویسنده نمی‌تواند در نوشته‌اش بیاورد؛ ولی تصویرگر با خلاقیت و هوشمندی، حرف‌های نویسنده را کامل می‌کند و یا به آن‌ها صورت تجلی می‌بخشد.
همچنین وی انتظاراتش را از یک کتاب خوب دینی  اینگونه بیان کرد: یک کتاب دینی باید بتواند جوانان و نوجوانان امروزی را به سمت خود متمایل کند و از لحاظ تصویری و متن باید بتواند سلیقه ی نوجوان امروز را پوشش دهد همچنین انظباق با معیارهای دینی مذهبی، انطباق با فرهنگ ایرانی اسلامی و بومی جامعه، شیوایی متن و قدرت نویسنده در بیان تفهیم موضوع به کودک یا نوجوان از دیگر انتظارات بنده برای چاپ یک کتاب خوب است.

۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۱۷

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.