English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

مقالات

 • جشنواره دوم
 • آسیه ارزانی   ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
 • دومین جشنواره ادبیات کودک و نوجوان در فرهنگ رضوی با حضور یکهزار و 250 اثر و رشد 20 درصدی، رتبه نخست تعداد آثار جشنواره های سی گانه را د ر سال 1386 به خود اختصاص داد.

  در سال 1386 برای نخستین بار 4 اثر از کشور افغانستان به دبیرخانه جشنواره رسید که پس از داوری آثار، اثر آقای محمدحسن محقق جزو یکی از آثار برگزیده این جشنواره قرار گرفت.

  هیئت داوران این جشنواره متشکل از آقایان اسدالله شعبانی، داود غفارزاده و جواد محقق بود و خانم افسانه شعبان نژاد نیز به عنوان میهمان ویژه در آیین اختتامیه حضور داشتند.

  هیئت داوران پس از بررسی آثار در سه رشته شعر، قطعه ادبی و داستان و سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال، 27 نفر را به عنوان برگزیدگان جشنواره معرفی کردند.

  زهره حدادی از بروجرد، بنفشه کشوری از بروجرد، فاطمه غلام زاده از کرمان، فاطمه شاهوردی از بروجرد، محدثه داوودآبادی از اراک، مرضیه سادات نکویی از اردستان، طاهره ربیعی از فرادنبه، فرانک یاراحمدی از بروجرد، نیلوفر زارع از شیراز، فاطمه بهره مند از کرمان، فرشته طارمی از تهران، نجمه بنائیان از بروجن، عصمت اسلامی از مشهد، منصوره دفاعی از شهرری و غلامرضا سلیمانی از تهران در بخش شعر، آذین فعلی از بروجرد، مرضیه مردانی، عاطفه کریمی، راضیه بخشی و آمنه رئیسی از شهرکرد، شکوفه فتاحی از کرمانشاه، فاطمه دهقانی از کرمان، رقیه زمان پور از شهرکرد، زهرا صادقی نیا از بروجن، امیرحسین جهان تیغ از زاهدان، احمدرضا غفاری گوشه از شهرکرد، محمدحسن محقق از افغانستان، راحله ارزانی از قم، شهربانو رضایی دیرودی از تنکابن و داور رفیع از بروجن در بخش قطعه ادبی و نگار امین بی طرف از شهرضا، ملیکا گلی از مشهد، سارا حق نظری از بروجرد، ساره حکیمی از زاهدان، مهلا جعفری بنجار از سیستان و بلوچستان، ریحانه گودرزی از بروجرد، زهرا مهرابی، مهرداد نظری دهکردی و مریم رفیعی از شهرکرد، ریحانه امامی از کرمان، مژگان احمدی کردآسیبابی از مازندران، علیرضا ارزانی، علی مهر و عباسعلی اخوان رامکی از قم و وجیهه دلاور از مشهد نیز در بخش داستان در مراسم اختتاحیه این جشنواره روز سه شنبه 22/8/1386 در تالار غدیر شهرکرد تجلیل شدند.

  برپایی نمایشگاه نقاشی کودکان با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در نگارخانه شهیدشهرانی شهرکرد از برنامه های جنبی جشنواره بود.

  در این نمایشگاه 30 اثر منتخب از بین 80 نقاشی رسیده به دبیرخانه جشنواره در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

  نکته جالب توجه این است که اکثریت صاحبان آثار رسیده به این جشنواره بانوان بوده و برگزیدگان بخش های کودک و نوجوان نیز به طور کلی خانم ها بوده اند.

  بخشی از سخنان حضرت آیت الله ناصری، نماینده سابق ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد در آیین اخختامیه جشنواره:

  بهترین راه برای تربیت و یادگیری ادبیات در زندگی و طی کردن سیر کمال، الگو برداری از انسان های نمونه و خدایی است. رشد و کمال ما زمانی ما را به سرمنزل مقصود می رساند که بر اساس فطرت و خلقت ما پیش برود، اگر حتی بر خلاف سرشت انسان پیش برود، انسان را به بی راهه می برد و منحرف می شود...طریق بهتر از آموزش الگو برداری است در آیینه، انسان بهتر خود را می تواند ببیند تا در تصویر. بهترین الگوها، الگوهایی هستند که انسان را به مسیر فطرت هدایت می کنند... ما باید کودکان و نوجوانان را به این سوق بدهیم که الگوی رفتارشان ادبیات اهل بیت (ع) و ائمه اطهار (ع) باشد... مسئولین برگزاری چنین جشنواره ها، می باید با زندگی ائمه (ع) بیشتر آشنا شوند، شفقت و ترحم امام رضا (ع) به انسان ها به مراتب بیشتر از معجزاتی نظیر ضامن آهو شدن ایشان است همیشه در کنار سفره فقرا می نشست و با آنان حشر و نشر داشت. امیدوارم جوانان ما نیز بجای الگوگیری از شرق و غرب به اصالت خود و الگوهای خوبی که ما را به انسانیت و خوبی رهنمون می کند روی بیاورند... امید است که دستاوردهای این جشنواره به همه جامعه اسلامی و بشریت برسد و از آن برخوردار شوند.

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.